Sipoossa sähkökatkoja viime viikonloppuna
Sipoon Energian verkkoalueella oli viime viikonloppuna 5.-6.4.2025 kaksi suunniteltua sähkökatkoa sekä yksi odottamaton, viasta johtunut katko.
Suunnitellut katkot liittyivät Anttila-Vaarala voimajohdon kunnostustöihin. Vanha johto poistettiin viikonloppuna käytöstä mistä aiheutui sähkökatkoja noin 8000 käyttöpaikan alueelle. Suunnitellut katkot sijoittuivat aamuyölle.

Kuva: Heikki Halonen, Keravan Energia
Lisäksi lauantaina illalla oli Nikkilän alueella noin 6000 käyttöpaikkaa koskenut suunnittelematon katko. Suunniteltujen töiden takia 110 kV verkkomme kytkentätilanne on normaalista poikkeava ja tämän takia sähköt katkesivat sähköaseman suojareleen toimiessa tavallista laajemmalta alueelta. Sähköt saatiin palautettua kaikille 30 minuutin kuluessa.
Tiedotamme asiakkaita sähkökatkoista sähköpostilla tai tekstiviestillä.
Jos haluat varmistaa, että omat tietosi ovat ajan tasalla, onnistuu se asiakasportaalissamme.
Verkkotyöt ovat osa Keravan ja Sipoon alueella tehtäviä sähköverkon vahvistustöitä. Alueilla on sekä meneillään että tulossa lähiaikoina useampia voimajohtohankkeita, joilla parannamme verkon kapasiteettia ja vahvistamme verkon käyttövarmuutta.